cz

Technologie IML

In-Mould-Labels (IML), tedy Polypropylenové etikety jsou před technologickou aplikací do formy vstřikovacího lisu nejprve potištěné a vysekané.  V počáteční fázi procesu výroby plastového (též PP) obalu jsou etikety aplikovány na stěnu formy.  Během výrobního cyklu se IML stanou pevnou součástí obalu. U této plastikářské technologie dochází k razantní teplotní zátěži etiket (cca 180° - 230°) po dobu přibližně 2 vteřin. Poté následuje rychlé ochlazení. Z tohoto důvodu je nutné použití speciálních fólií, UV barev a laků. Za nejnáročnější se považují obaly procházející autoklávem, tedy obaly ve kterých se potraviny sterilizují.

Výhody oproti konvenčním etiketám:

  • Ekonomické - značná úspora během výrobního cyklu. Obal je dekorován již během výrobního cyklu. Potřebný je pak pouze lokální dotisk proměnlivých údajů- číslo šarže, datum výroby, či spotřeby. Zcela tak odpadají náklady jedné fáze- tj. vstupní náklady na pořízení etiketovací linky, personální náklady na obsluhu, provozní náklady na provoz a udržování technologie. Logickým dopadem je i větší flexibilita celého procesu a celkové zrychlení vlastní výroby. Počínaje fází nákupu, kdy nákupčí nakupuje obal v celku od jednoho dodavatele a nikoli "po částech" od tiskárny samolepicích etiket a lisovny.
  • Praktické - zvýšená odolnost proti oděru, otěru a slunečnímu záření
  • Vizuální - vysoká kvalita grafického výstupu v případě ofset potisku v porovnání s flexo potiskem užívaným u samolepících etiket.
  • Ekologické - možnost plné recyklace díky kombinaci PP + PP.

Oblasti použití:

  • Potravinářský průmysl - pomazánky, paštiky, jogurty, zmrzliny, margaríny, dochucovadla
  • Farmacie - kontejnery na léky, výživové doplňky, potravinové doplňky
  • Ostatní - drogerie, kosmetika, chemie- barvy, čistící přípravky a pasty